Views: 476
0 0

” DEĞİŞİM BİLİMLE GELECEK ”

Perfect for those times when you are looking to spoil yourself with a romantic getaway or special experience.Kendinizi romantik bir kaçamak veya özel bir deneyimle şımartmak istediğiniz zamanlar için mükemmeldir.Looking for a vacation of a lifetime? Or Marking a special occasion? See some exclusive inspirations.Bir ömür boyu tatil mi arıyorsunuz? Veya özel bir günü işaretlemek? Bazı özel ilhamlara bakın.

We enable a global network of journalists to provide the trustworthy news essential to free and strong societies.

We Look Forward To Welcoming You To Sofitel Melbourne On Collins.

Explore The Gunzel Seating And Table Collection

TRAVEL / LOCATIONS / HOTELS / TRANSPORTATION / AVIATION / CARS/ MARINE / FASHION / APPAREL & ACCESSORIES / JEWELRY / WATCHES / CULTURE ART / NEWS/LIFESTYLE / CUISINE / TECH BEAUTY HEALTH & WELLNESS / FITNESS/RESIDENCE / THE ENCLAVE / COVER STAR / EVENTS
Views: 477
0 0

Culture & Art / Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nün bu yılki kazananı « Yalnız »  adlı romanıyla yazar Zeynep Kaçar oldu/Culture & Arts Luxury News / Global Art And Cultural Attractions To Experience in 2023 / By Katrina Holden / Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından
2008 yılından bu yana düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nün bu yılki kazananı
« Yalnız »  adlı romanıyla yazar Zeynep Kaçar oldu.
Mansiyon ödülü ise « Daha İyi misin? » adlı öykü kitabıyla Hande Ortaç’a verildi.

 
15. NDS Edebiyat Ödülü’nü, Doğan Kitap’tan yayımlanan « Yalnız » adlı romanıyla yazar Zeynep Kaçar aldı. Bu yılın Mansiyon ödülü ise İletişim Yayınları’ndan çıkan « Daha İyi misin ? » adlı öykü kitabıyla Hande Ortaç’ın oldu.

2023 Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü jüri üyeleri; Liz Behmoaras (Jüri Başkanı), Yazgülü Aldoğan, Tomris Alpay, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Mine Haksal ve Tara Civelekoğlu’ndan oluşuyor.

Ödül töreni, Haziran ayında Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Hervé Magro ve kazanan yazarların katılımlarıyla Fransız Sarayı’nın eşsiz atmosferinde gerçekleşecektir. 

Jüri Başkanı Lizi Behmoaras bu sene ödül alan eserler hakkında şunları söyledi:
« Uzun bir uykunun ve zorunlu olduğu gibi dramatik bir uyanışın hikâyesidir Zeynep Kaçar’ın Yalnız başlıklı romanı. Bir kadının verdiği küçük tavizlerin zaman içinde etrafında ördüğü parmaklıklarla bir hapishaneye dönüşümünün ve görünürde ona âşık, aklı başında bir erkeğin adım adım ürkütücü bir canavar haline gelişinin akıcı ve incelikli bir üslupla kaleme alındığı bu eser, adeta tüm kadınları tetikte olmaya davet etmekte.

Hande Ortaç’ın Daha İyi misin? başlıklı eseri,  bireyin acıya, yalnızlığa, korkuya, yorgunluğa tepkilerinin kâh ustaca yaratılmış distopik ortamlarda kâh gündelik yaşamın içinde incelendiği, akıcı, renkli, capcanlı bir üslupla yazılmış, hem toplumsal hem de bireysel yönlü okunabilen öykülerden oluşuyor. Yazarları candan tebrik ediyoruz ».

Zeynep Kaçar
Zeynep Kaçar, 1972 yılında Lüleburgaz’da doğdu. 1991’de Bursa Anadolu Lisesi’nden, 1995’te MSM Tiyatro bölümünden, 1999’da İstanbul Üniversitesi Dramaturji bölümünden mezun oldu.

2007’de “Aşk İhanet Yalnızlık Vesaire”, “Krem Karamel”, “Bavullar”, “Bu Bir Oyun Değil”, “Dış Ses” adlı oyunları ve Ayla Kutlu’nun aynı adlı öyküsünden uyarladığı “Mekruh Kadınlar Mezarlığı” Toplu Oyunları 1, 2008’de “Böyle Bir Aşk Masalı” ve “Sahici İnsanlar/Plastik Ölümler” Toplu Oyunları 2, 2011’de “Bu Anlamlı Günde”, “Köprüden Önce Son Çıkış”, ve “Medine” Toplu Oyunları 3, 2015’de “İd Ego ve Süper Kahraman” ve “Varolmayan Ayşe’nin Muhteşem Maceraları” Toplu Oyunları 4, 2017’de “fiimdi Uçuşa Geçiyoruz” ve “Tok” Toplu Oyunları 5 adı altında Mitos Boyut Yayınları tarafından yayımlandı.

Oyunları çeşitli alternatif tiyatrolar, fiehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi. İngilizce, Çince, Fransızcaya çevrildi. ABD, Tayvan, İsveç’te sahnelendi. Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Krem Karamel” 2010 yılında Ankara Sanat Kurumu Övgüye Değer Oyun Yazarı ödülüne, 2011 yılında “Medine” Dil Derneği Kerim Avşar En İyi Oyun ödülüne, 2017 yılında Sahne3 tarafından sahnelenen “Tok” Ekin Yazın Dostları Yılın Oyun Yazarı ödülüne layık görüldü.

2000-2007 yılları arasında tanıtım ve eleştiri yazıları Radikal kitap eki, Varlık Dergisi ve çeşitli web  sitelerinde yayımlandı. 2000’de Tiyatro Boyalı Kuş ve 2008’de Bab-ı Tiyatro’yu kurdu; yazar, yönetmen, oyuncu olarak bu topluluklarda görev aldı. Halen Sahne3’te yazar ve oyuncu olarak çalışmaya devam etmektedir.

Yalnız
Feray şarkılar söyleyen, hayaller kuran, âşık olunca ayakları yerden kesilen genç bir kadın; herkes gibi. Kötülüklerin sadece başkalarının başına geleceğine inanıyor ama yanılıyor. Çünkü gerçek hayatın masallarla ilgisi yok; sevdiği adamı sadece bir öpücük kurbağaya çevirmiyor, gezdiği cadde geceyarısı balkabağına dönüşmüyor, yaşadığı ülke bir anda uykuya dalmıyor. Her şey yavaş yavaş ve alıştırarak dönüşüyor, değişiyor. Feray’ın kontrolünü ne zaman kaybettiğini ve etrafında olup biteni anlayıp “Dur!” demesi yıllarını alıyor.  

Zeynep Kaçar bir kadınla bir ülkenin aslında ne kadar benzediğini gösteriyor. Kimliğinden koparılıp görülmez olan bir kadının kendini bulma, görme ve gösterme çabasının romanı Yalnız.

Hande Ortaç
1980 Adapazarı doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans, Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

“Kankurutan” adlı öyküsü altKitap 2008 Öykü Ödülü’nde, “Pembe ve Eflatun” adlı öyküsü KaosGL 2020 Kadın Kadına Öykü Yarışması’nda birincilikle ödüllendirildi. İlk öykü kitabı Kankurutan 2011 ve ikinci öykü kitabı Üç İki Bir Kayıt 2015 yıllarında yayımlandı. Öykü, deneme ve eleştiri yazıları altZine, Amargi, Dünden Bugünden Edebiyat, Feminerva, Ian Edebiyat, Kitaplık, Milliyet Sanat, Roman Kahramanları ve Trendeki Yabancı gibi dergilerde ve çeşitli gazetelerde yayımlandı.

Elektronik kitap yayınevi altKitap.net ve elektronik edebiyat dergisi altZine.net’in yazarlarından ve editörlerinden biridir.
 
Daha İyi misin?
Daha İyi misin? bir savaştan kaçanların, yalnız kalmış ve tüm zamanını sıkıntıyla geçirenlerin, gidenlerin ardından çaresizce bakanların, mücadeleye omuz verenlerin, plazalarının tekdüzeliği içinde kendini var etmeye çalışanların derdine ortak olan öykülere ev sahipliği yapıyor…

NDS Edebiyat Ödülünün Tarihçesi

2022 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Türkçeye çevirisi Mehmet Emin Özcan tarafından yapılan Ceza Kanunu, 353. Madde adlı romanıyla Fransız yazar Tanguy Viel kazandı.

2021 NDS Edebiyat Ödülü’nü Vadi adlı romanıyla Inan Çetin kazandı.
Mansiyon ise Kaan Kara’nın Pele’nin Öldüğü Yaz adlı kitabına verildi.

2020 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Türkçeye çevirisi Barış Tut tarafından yapılan Marx ve Oyuncak Bebek adlı romanıyla Maryam Madjdi aldı.

2019 NDS Edebiyat Ödülü’nü Zaman Lekeleri adlı romanıyla Ömer F. Oyal kazandı.
Mansiyon ise Mevsim Yenice’nin Tekme Tokatlı Şehir Rehberi adlı öykü kitabına verildi.

2018 NDS Edebiyat Ödülü’nü Türkçeye çevirisi Aysel Bora tarafından yapılan 6.27 Treni adlı romanıyla Jean-Paul Didierlaurent kazandı.

2017 NDS Edebiyat Ödülü’nü Moskova Defteri adlı öykü kitabıyla Bahar Aslan kazandı.
Mansiyon ise Melisa Kesmez’in Bazen Bahar adlı romanına verildi.

2016 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Türkçeye çevirisi Ebru Erbaş tarafından yapılan Yaşayanı Onarmak adlı romanıyla Maylis de Kerangal aldı.

2015 NDS Edebiyat Ödülü’nü Venüs adlı romanıyla Şebnem İşigüzel kazandı.
Mansiyon ise Tuğba Doğan’ın Musa’nın Uykusu adlı romanına verildi.

2014 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Türkçeye çevirisi Ebru Erbaş tarafından yapılan Kahrolsun Dostoyevski adlı romanıyla Atiq Rahimi aldı.

2013 NDS Edebiyat Ödülü’nü Baba Oğul ve Kutsal Roman adlı kitabıyla Murat Gülsoy kazandı.

2012 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Aysel Bora’nın Türkçeye çevirdiği Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara adlı romanıyla Mathias Énard kazandı.
Mansiyon ise Jean-Louis Fournier’in Nereye Gidiyoruz Baba? adlı anlatı kitabına verildi.

2011 NDS Edebiyat Ödülü’nü Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler adlı kitabıyla Yalçın Tosun kazandı. Mansiyon ise Gaye Boralıoğlu’nün Aksak Ritim adlı romanına verildi.

2010 yılı NDS Edebiyat Ödülü’nü Türkçeye çevirisi Yıldız Ademoğlu Atlan tarafından yapılan Magnus adlı romanıyla Fransız yazar Sylvie Germain kazandı.

2009 NDS Edebiyat Ödülü’nü Kalenderiye adlı romanıyla Gürsel Korat kazandı.
Mansiyon ise Ayşegül Çelik’in Şehper Dehlizdeki Kuş adlı öykü kitabına verildi.

Culture & Art / Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nün bu yılki kazananı « Yalnız »  adlı romanıyla yazar Zeynep Kaçar oldu/Culture & Arts Luxury News / Global Art And Cultural Attractions To Experience in 2023 / By Katrina Holden / Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Pop your email address below to be notified of new posts by email. You can unsubscribed at any time, although I hope you won’t!

[contact-form-7 id=”1950″ title=”Untitled”]

About Post Author

TONY BAR

JANBOLAT KHANAT CO - FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Views: 478
0 0

Travel Exclusive News / Istanbul / Turkey / 7 Of The Best Neighborhoods in Istanbul / By Jennifer Hattam

With its huge size and centuries of history, it would be impossible to see all of Istanbul in one trip – or perhaps even in one lifetime.

Still, its central neighborhoods are relatively compact, and each has its own distinct character and offerings. First-time visitors and those on a tight schedule will likely want to book a hotel in Sultanahmet, smack in the middle of Istanbul’s star attractions, while time spent in other districts gives insights into different aspects of local life in a city that contains multitudes.

Get to know Istanbul by each neighborhood one at a time.

Discover the world’s most intriguing experiences with our weekly newsletter delivered straight to your inbox.

1. Sultanahmet

Best place to stay for unmissable sights 

The (seriously) historic center of Istanbul and the former seat of both the Byzantine and Ottoman empires, Sultanahmet contains the majority of the city’s most-visited sights within walking distance of each other, making it a convenient base.

For historic atmosphere, it’s certainly hard to beat: the Hagia Sophia and the Blue Mosque face off across Sultanahmet Square, with the storied Hippodrome alongside and the grandeur of Topkapı Palace just a stone’s throw away. Even seemingly nondescript parks, plazas and parking lots are built atop or alongside ancient ruins. 

With a dense concentration of hotels, accommodation options cater to every budget, including rooms in restored Ottoman mansions and simple pansiyons (hostels) with million-dollar rooftop views over the neighborhood’s domes and minarets.

The flip side is that little local life remains in Sultanahmet, and the generally tourist-focused restaurants hardly show off Turkish cuisine at its best.

People walking on Istiklal Street in Beyoğlu, Istanbul with a tram running up the center

Get a taste of Istanbul’s contemporary culture in Beyoğlu © Boris Stroujko / Shutterstock

2. Beyoğlu

Best neighborhood for contemporary art and culture

Across the Golden Horn (and a short tram ride away) from Sultanahmet, winding streets climb past the Galata Tower to İstiklal Caddesi, the pedestrian thoroughfare that cuts through the bustling Beyoğlu district.

Known in the past as Pera and Galata, this area has historically been home to many of Istanbul’s Christian and foreign communities. Today, it retains numerous – and sometimes beautifully restored – European-style apartments from the late 19th and early 20th century. 

Important cultural institutions such as the Pera Museum, the newly opened Istanbul ModernSALT BeyoğluSALT Galata (in the former headquarters of the Ottoman Bank), the Istanbul Research Institute and numerous small galleries have established themselves in some of these buildings, making the neighborhood ideal for an afternoon of art-going.

Though no longer the nexus of the city’s dining and nightlife scene it once was, Beyoğlu still has fine contemporary restaurants as well as lively meyhanes (taverns) where the raki and conviviality flow freely.

In addition to the large hotels around Taksim Square, you can find smaller hotels and rental apartments in the Cihangir, Çukurcuma, Galata and Karaköy quarters within Beyoğlu, each of which has an attractive atmosphere of its own.

3. Fener and Balat

Best areas for antiques and Instagram shoots

Traces of history blend with a stylish present in the adjacent neighborhoods of Fener and Balat, along the banks of the Golden Horn.

The landmark “iron church” and Patriarchal Church of St George attest to the area’s more cosmopolitan past, while colorful old homes and cobbled streets have become a favorite backdrop for film crews and Instagram influencers alike. 

Antique collectors, bargain hunters and nostalgia buffs descend on the neighborhood’s many antique stores, especially when they hold lively auctions, while the cafe culture here thrives.

This area doesn’t have many hotel or nightlife options, but a tram along the water – as well as a slower but more scenic ferry on the Golden Horn – make it relatively easy to get back to Sultanahmet or Beyoğlu after a day’s leisurely wandering. 

A couple take a smiling selfie as they ride on the ferry with the Istanbul skyline in the background

The ferry ride to Kadıköy is a quintessential Istanbul experience in itself © petekarici / Getty Images

4. Kadıköy

Best area for cafes and nightlife

The popularity of the Kadıköy district on the Asian side of Istanbul has exploded in recent years, creating a neighborhood that’s vibrant day and night, with third-wave coffee shops, hip boutiques, small independent art galleries, restaurants, cocktail bars, pubs and live-music venues. 

While the neighborhood has a few notable sights – a museum dedicated to a beloved Turkish rock star, a 1927 opera house, a mixed-use cultural center in a restored gasworks, a colorful street market – the main attraction is simply soaking in the scene and admiring the spectacular sunsets from the long waterfront park’s promenade.

This area has a handful of hotel options, mostly near the water, but it’s easy to hop over for the day or evening from Eminönü or Karaköy on a ferry ride – a quintessential Istanbul experience in itself. 

5. Nişantaşı and Teşvikiye

Best places to go for luxury shopping

Just north of Taksim Square, chic Nişantaşı and Teşvikiye draw a fashionable set with their leafy streets lined with designer boutiques and high-end department stores, stylish sidewalk cafes and grand apartment buildings.

This area has good restaurants and some luxurious hotels, too. The neighborhoods abut Maçka Park, one of the largest green spaces in the city center and a popular spot with picnickers, dog walkers and joggers. 

Though the area is in the central city, limited transportation links are a downside. Walking to the Osmanbey metro station or downhill to the buses and ferries of Beşiktaş are the best ways to connect to the rest of the city.

6. Kurtuluş and Bomonti

Best areas for market shopping and local life

Down-to-earth Kurtuluş and up-and-coming Bomonti are just on the opposite side of the Osmanbey metro station from Nişantaşı and Teşvikiye – but a world away in atmosphere.

Kurtuluş offers the best of traditional neighborhood life, with bustling streets and a wealth of small homestyle restaurants, bakeries, delis and other food stores. 

Anchored around the Bomontiada entertainment complex in a historic brewery building, Bomonti has a growing dining and nightlife scene, as well as some higher-end hotels. In between is Feriköy, where an open-air market is set up in a parking garage multiple times a week, with vendors selling organic produce on Saturday, antiques on Sunday and a mixed array of foodstuffs and homewares on Mondays and Thursdays.

Boats in the Bosphorus Strait near Ortaköy Mosque in Beşiktaş, Istanbul

If you want a luxury hotel on the waterfront, head for the neighborhoods of Beşiktaş and Ortaköy © Shchipkova Elena / Shutterstock

7. Beşiktaş and Ortaköy

Best places to stay for deluxe hotels with Bosphorus views 

The neighborhoods of Beşiktaş and Ortaköy along the Bosphorus are home to some of Istanbul’s most luxurious international hotels, boasting broad views across the famous strait.

Beşiktaş itself is a busy transit hub with a youthful vibe and lots of casual bars and restaurants around its lively market area. A group of restored late-19th-century Ottoman row houses in the Akaretler part of the neighborhood, near the Naval Museum, is now home to cafes and contemporary art exhibitions. 

Sitting under the first Bosphorus Bridge, Ortaköy has a beautiful baroque mosque and a popular waterfront area. Both areas have ferry docks, though Beşiktaş has more connections.

In between sits hilly, green Yıldız Park, former hunting ground to the sultan, now a popular place to have a big Turkish breakfast buffet in a century-old pavilion.

Travel Exclusive News / Istanbul / Turkey / 7 Of The Best Neighborhoods in Istanbul / By Jennifer Hattam / www.lonelyplanet.com/ Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Dear Guest,

Thank You For Contacting wmwnewsturkey Media Group – A World Away From Your Everyday.

We Value Your e-mail Communication And We Will Respond To Your Request Within 24 hours.

Regards,

sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com

About Post Author

TONY BAR

JANBOLAT KHANAT CO - FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %