Views: 74
1 0

” DEĞİŞİM BİLİMLE GELECEK ”

Perfect for those times when you are looking to spoil yourself with a romantic getaway or special experience.Kendinizi romantik bir kaçamak veya özel bir deneyimle şımartmak istediğiniz zamanlar için mükemmeldir.Looking for a vacation of a lifetime? Or Marking a special occasion? See some exclusive inspirations.Bir ömür boyu tatil mi arıyorsunuz? Veya özel bir günü işaretlemek? Bazı özel ilhamlara bakın.

We enable a global network of journalists to provide the trustworthy news essential to free and strong societies.

We Look Forward To Welcoming You To Sofitel Melbourne On Collins.

Explore The Gunzel Seating And Table Collection

TRAVEL / LOCATIONS / HOTELS / TRANSPORTATION / AVIATION / CARS/ MARINE / FASHION / APPAREL & ACCESSORIES / JEWELRY / WATCHES / CULTURE ART / NEWS/LIFESTYLE / CUISINE / TECH BEAUTY HEALTH & WELLNESS / FITNESS/RESIDENCE / THE ENCLAVE / COVER STAR / EVENTS
Views: 75
1 0

Bodrum Exclusive Weekend News / Bodrum’un Yeni Mekânları: Doğanın Renklerini Taşıyan Ege Sofraları / By Gastro Magger / Travel Exclusive / Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Üzerimizde uçuşan hafif kıyafetler, yanık tenler ve tuzlu sudan dalgalanmış saçlar… Hepimizin bir yaz tatilinden beklentileri farklı olsa da çoğumuz için bu mevsimin en unutulmaz anları altın sarısı bir gün batımında sevdiklerimiz ile buluştuğumuz kalabalık sofralarda yaşanır.

Masaya gelen ilk tabaklar keyifli bir sohbetin başlangıcına vesile olurken ana yemekleri beklerken geleceğe dair yeni hayaller kurulmaya başlanır. Yaz sofralarının heyecanına eşlik etmesi adına denizin dalga seslerinin arka fon müziği oluşturduğu iskele restoranlarından bir bahçenin içerisinde gizli kalan sofralara kadar Bodrum’un en yeni mekânlarını radarımıza alıyoruz!

Bodrum’da 2023 Sezonunun En Yeni Mekânları

Mezra, Yalıkavak

Mezra, eski köy yaşamlarına dair organik yeme alışkanlıklarını modernize ederek Bodrum’a taşımayı hedefliyor. Masterchef ödülü ardından dikkatleri üzerine çeken Serhat Doğramacı’nın şefliğini üstlendiği Mezra’da yemeklerde kullanılan malzemeler kendi bahçelerinden ve yerel üreticilerinden tedarik ediliyor

Türk mutfağının kapılarını Ege sofraları üzerinden aralayan Mezra, Yalıkavak’ta yedi dönümlük bir bahçenin içerisinde bir gastronomi deneyimi sunmayı hedefliyor.

Misk Floral Cafe, Yalıkavak

Reşitpaşa’da taze çiçekleri, kahvaltıları ve kahveleri ile müdavimi olduğumuz Misk Floral, bu sene Bodrum’un çağdaş sanat alanı Pilevneli Galeri’ye geliyor.

Misk Floral, kafe – çiçek konseptini Pilevneli Galeri’nin zeytin ağaçları ile çevrelenen bahçesinde bir adım daha ileriye taşıyor ve “cocktail kitchen” (kokteyl mutfak) konseptini öne sürüyor. Cocktail Kitchen ile Misk Floral, güneşin altın sarısı batışını Akdeniz’in ruhuna özel geliştirdiği ferahlatıcı kokteyller ile karşılamayı amaçlıyor.

Kokteyllere özel geliştirilen mutfakta bölgenin malzemelerinden hazırlanılan çağdaş eşlikçiler ve çıtır pizzalar bulunuyor.

The Counter By The Sea, Yalıkavak

Dünyanın heyecanla takip ettiği şef Kemal Demirasal, Londra’da bulunan çağdaş Türk restoranı The Counter’ı Yalıkavak’a “The Counter By The Sea” ismi ile getiriyor.

Avantgarde Yalıkavak’ın deniz kıyısına kurulan bu restoranda şef Demirasal köklerine dönüyor ve Anadolu’nun yöresel mutfaklarına Ege dokunuşları getiriyor. Bütün menü, Türkiye’nin nitelikli yerel üreticilerinden temin edilen malzemeler ile hazırlanılıyor.

Çağdaş Türk konseptini ön plana çıkaran menüde seçkin Türkiye şarapları ve yemeklere özel hazırlanılan reçeteleri ile kokteyller yer alıyor.

Lika Bodrum, Yalıkavak

Yalıkavak’ın tepesinde Birdcage 33 otelinin içerisinde yer alan Lika Bodrum, genç bir ruh olması ile öne çıkıyor. Menüleri hazırlarken “paylaşma” felsefesini ön plana çıkaran Lika Bodrum’da Şef Sara Tabrizi’nin kurguladığı “Karma Mutfak” konsepti bulunuyor.

Karma Mutfak konsepti ile menülerinde sınırların ötesine geçmeyi başaran ekip, Peru’dan İran’a kadar farklı mutfakların geleneksel tariflerine çağdaş yorumlar getiriyor. Kültürlerin geleneksel lezzetlerini ve pişirme yöntemlerini harmanlayarak menüsünü oluşturan Lika Bodrum’da aroma ve kokuları ön plana çıkaran kokteyller de bulunuyor.

Sezon boyunca Lika Bodrum’da şarap sohbetleri ve DJ performansları gibi pop-up etkinlikler devam ediyor.

Şişko Perihan, Yalıkavak

Mimar Engin Özmen imzalı iç tasarımı ve Anadolu lezzetleri ile Arnavutköy’de müdavimi olduğumuz Şişko Perihan, bu yaz Pilevneli Galeri’nin zeytin ağaçları ile çevrelenen bahçesine konuk oluyor.

Arnavuköy’de en sevilen Anadolu lezzetlerini aynı bakır tabaklar ile Yalıkavak’a taşıyan Şişko Perihan’ın ayrıca sadece Bodrum’a özel geliştirdiği yeni reçeteleri bulunuyor. Şişko Perihan’ın Bodrum’a özel hazırladığı lezzetler arasında Akdeniz mutfağını farklı dokunuşlar ile ön plana çıkarmayı amaçladığı Çatlak Sarma ve Anadolu lezzetlerine İtalyan dokunuşu katılan Ayşe Kadın Burrata dikkat çekiyor.

Veranda, Yalıkavak

Pera’nın ardından Alaçatı gecelerini ele geçiren Veranda, yeni bir yaz ritüeli oluşturmak adına Yalıkavak’a demir atıyor. Mezeler ile başlanan bir gün batımında birkaç saniyeliğine ışıkların açılıp kapanması ile yeni bir hâle bürünen Veranda, yemek masalarına eşlik eden 90’lar Türkiye müziği ile yeni nesil meyhanelerin ilklerinden sayılıyor.

Tilcik Koyu’nda denizin üzerindeki iskeleye masalarını kuran Veranda Yalıkavak, yaz boyunca her gün batımında misafirlerini hayatı kutlamaya davet ediyor. Veranda Yalıkavak’ın menüsünde Bodrum’a özel geliştirilen susamlı rosto patates yoğurtlama gibi yeni reçetelerin yanı sıra çökertme kebabı gibi Veranda’nın geleneksel lezzetleri de yer alıyor.

Boho Tavern, Yalıkavak

Michelin Bib Gourmand’a giren Aman da Bravo’yu geçtiğimiz yıllarda ağırlayan Boho Bodrum, bu sene yeni bir konsept ile karşımıza çıkıyor. Deniz kenarına yerleştirdiği mavi beyaz sandalyeler ile hemen aklımıza Yunanistan’ı getiren Boho Yalıkavak, yeni restoranında Yunan Adaları’nın mutfağından esinleniyor.

Yunan gastronomisine çağdaş dokunuşlar getiren Boho Tavern’in menüsünde taze deniz ürünleri, zeytinyağı ile hazırlanan mezeler ve kızartmalar öne çıkıyor. Tavernanın ada mutfağından ilham alarak geliştirdiği özel reçeteler de bulunuyor.

Serafina Mare, Dirmil-Yalıkavak

Vittorio Assaf ve Fabio Granato’nun Amerika’dan Hindistan’a bütün dünyayı etkisi altına alan İtalyan sofraları aslında birlikte çıktıkları bir yelken yolculuğuna dayanıyor. Yelken yolculuğunda denizde kaybolan ikili, kurtulmaya çalıştıkları anlarda hep mükemmel bir pizzayı hayal ettiklerinden bahsediyor. Kurtulmalarının ardından en iyi İtalyan reçetelerinin peşine düşmeye söz veren ikili, Serafina’yı kuruyor. Serafina, tam da Assaf ve Granato’nun bu sözü vermesine vesile olan deniz tutkularına uygun bu yazdan itibaren Bodrum Dirmil’de deniz kenarına demir atıyor. Serafina Mare, deniz kenarında ve bohem bir ortamda Akdeniz ve Ege mutfağı hayranlarını bekliyor.

Da Mario, Gölköy

İstanbul’un ilk İtalyanları’ndan olan Da Mario, mutfağın geleneksel lezzetlerini değişmeyen lezzeti ile servis etmeye artık Bodrum’dan da devam ediyor.

Da Mario’nun İtalyan hükümeti tarafından dünyada İtalyan mutfağını doğru lezzette, kalitede ve serviste tutabilmek amacıyla verilen “İtalyan Konukseverliği’’ ödülü bulunuyor. Bodrum’da deniz manzaralı bir terasın içerisinde yerini alan Da Mario’da el yapımı makarnalardan risottolara kadar İtalya’nın farklı bölgelerine ait Akdeniz kokularına Türkiye ve İtalya şarapları eşlik ediyor.

Pizzeria Mia Bodrum, Bitez

Mahallenin müdavimi olduğumuz barlarından Manuel’in kurucuları, bu yaz Pizzeria Mia Bodrum projesini hayata geçiriyor. Bitez köy içinde yer alan Pizzeria Mia Bodrum’un her detayında İtalyan kültürü ön plana çıkarken mutfağından Napoli pizzalarının kokuları yükseliyor.

Napoli’de el işçiliği ile yapılan bir fırını kullanan Pizzeria Mia Bodrum’da Napolili usta Giovanni De Gregorio, odun ateşinde geleneksel İtalyan malzemeleri ile hazırlanan klasik pizzaları ön plana çıkarmayı tercih ediyor. Restoranın danışmanlığını ise Pizza şefi Nello Resta üstleniyor.

Kornél Bodrum, Bitez

Bodrum’da yerel ürünler ile hazırladıkları lezzetlere şef dokunuşları getiren Dereköy Lokantası ve Naru Bodrum ailesinin en yeni üyesi Kornél Bodrum, Bitez’in en dikkat çeken Bistro&Barlar’ı arasında yerini hızlıca alıyor.

Yıl boyu açık olan Kornél Bodrum’un açık mutfağında farklı ülkelerin felsefeleri ile harmanlanarak hazırlanan yaza özgü hafif lezzetler ön plana çıkıyor. Kahvaltı ve öğlen yemeklerinin de bulunduğu Kornél Bodrum’da akşamları müziğin sesi yükseliyor ve gece özel reçeteler ile hazırlanan kokteyller eşliğinde devam ediyor.

Denizden Restoran, Eskiçeşme

Ünlü şef Mehmet Yalçınkaya, Yeşiköy’de açtığı MYK restoranının ardından Bodrum Merkez’e yeni bir soluk ile geliyor. Kocadon Museum Hotel’in avlusuna kurulan Denizden restoran, menüsünde yerel dokuya uygun çağdaş tabaklar ile denizden sofraya anlayışını benimsiyor.

Şef Mehmet Yalçınkaya deniz mahsüllerinden oluşturduğu menüsünde balığın lezzetinin ön plana çıkması adına dinlendirme tekniğini kullandığını paylaşıyor. Restoran, benimsediği geri dönüşüm kültürüyle sürdürülebilir gastronomi dünyasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Sia Eli Restaurant, Gümüşlük

Tarladan sofraya anlayışını benimseyen Sia Eli Restaurant, sürdürülebilir ve farkında bir menü ortaya koymayı hedefliyor. Restoranın şefliğini üstlenen Tolgar Mireli, menüyü oluştururken mevsimsel ve yerel lezzetleri deneyimsel dokunuşlar ile ön plana çıkarmaya odaklanıyor. Doğanın gerçek lezzetlerini ve renklerini soframıza getiren şef Mireli, Gümüşlük’te kurduğu sofralarda farkındalıklı bir gastronomi deneyimi oluşturmayı amaçlıyor.

Oi Filoi Bodrum, Gümüşlük

Habitat Bodrum’un büyük meşe ağacının gölgesine kurulan Oi Filoi Bodrum, menüsünde “bir tutam Yunanistan” felsefesini ön plana çıkarıyor. Burcu Aykıran, Volkan Akdamar ve Özge Sarıoğlu’nun ortak projesi olan Oi Filoi Bodrum’da Yunanistan’ın geleneksel lezzetleri; Türkiye, Yunan, dünya şarapları, rakı ve ouzo ile eşleştiriyor.

Yunanistan’ın sade yemek felsefesini nitelikli malzemeler ile ön plana çıkaran Oi Filoi Bodrum’da kendi mutfaklarından çıkan artizan ürünler de bulunuyor. Oi Filoi Artizan Serisi’nin ilk üyesi şarap ve rakıya şahane bir eşlikçi olarak tanıtılan Akya Pastırma, Gümüşlük güneşininin mahsülü olarak geçiyor.

Bodrum Exclusive Weekend News / Bodrum’un Yeni Mekânları: Doğanın Renklerini Taşıyan Ege Sofraları / By Gastro Magger / Travel Exclusive / Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Pop your email address below to be notified of new posts by email. You can unsubscribed at any time, although I hope you won’t!

Dear Guest,

Thank You For Contacting wmwnewsturkey Media Group – A World Away From Your Everyday.

We Value Your e-mail Communication And We Will Respond To Your Request Within 24 hours.

Regards,

SEDAT KARAGÖZ

General Manager and Senior Vice President, Operations | WMWNEWSTURKEY ISTANBUL,NEW YORK,ALMATY

+90 0541 732 90 64

sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com

About Post Author

TONY BAR

JANBOLAT KHANAT CO - FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Views: 76
1 0

Travel Exclusive News / Istanbul / Turkey / 7 Of The Best Neighborhoods in Istanbul / By Jennifer Hattam

With its huge size and centuries of history, it would be impossible to see all of Istanbul in one trip – or perhaps even in one lifetime.

Still, its central neighborhoods are relatively compact, and each has its own distinct character and offerings. First-time visitors and those on a tight schedule will likely want to book a hotel in Sultanahmet, smack in the middle of Istanbul’s star attractions, while time spent in other districts gives insights into different aspects of local life in a city that contains multitudes.

Get to know Istanbul by each neighborhood one at a time.

Discover the world’s most intriguing experiences with our weekly newsletter delivered straight to your inbox.

1. Sultanahmet

Best place to stay for unmissable sights 

The (seriously) historic center of Istanbul and the former seat of both the Byzantine and Ottoman empires, Sultanahmet contains the majority of the city’s most-visited sights within walking distance of each other, making it a convenient base.

For historic atmosphere, it’s certainly hard to beat: the Hagia Sophia and the Blue Mosque face off across Sultanahmet Square, with the storied Hippodrome alongside and the grandeur of Topkapı Palace just a stone’s throw away. Even seemingly nondescript parks, plazas and parking lots are built atop or alongside ancient ruins. 

With a dense concentration of hotels, accommodation options cater to every budget, including rooms in restored Ottoman mansions and simple pansiyons (hostels) with million-dollar rooftop views over the neighborhood’s domes and minarets.

The flip side is that little local life remains in Sultanahmet, and the generally tourist-focused restaurants hardly show off Turkish cuisine at its best.

People walking on Istiklal Street in Beyoğlu, Istanbul with a tram running up the center

Get a taste of Istanbul’s contemporary culture in Beyoğlu © Boris Stroujko / Shutterstock

2. Beyoğlu

Best neighborhood for contemporary art and culture

Across the Golden Horn (and a short tram ride away) from Sultanahmet, winding streets climb past the Galata Tower to İstiklal Caddesi, the pedestrian thoroughfare that cuts through the bustling Beyoğlu district.

Known in the past as Pera and Galata, this area has historically been home to many of Istanbul’s Christian and foreign communities. Today, it retains numerous – and sometimes beautifully restored – European-style apartments from the late 19th and early 20th century. 

Important cultural institutions such as the Pera Museum, the newly opened Istanbul ModernSALT BeyoğluSALT Galata (in the former headquarters of the Ottoman Bank), the Istanbul Research Institute and numerous small galleries have established themselves in some of these buildings, making the neighborhood ideal for an afternoon of art-going.

Though no longer the nexus of the city’s dining and nightlife scene it once was, Beyoğlu still has fine contemporary restaurants as well as lively meyhanes (taverns) where the raki and conviviality flow freely.

In addition to the large hotels around Taksim Square, you can find smaller hotels and rental apartments in the Cihangir, Çukurcuma, Galata and Karaköy quarters within Beyoğlu, each of which has an attractive atmosphere of its own.

3. Fener and Balat

Best areas for antiques and Instagram shoots

Traces of history blend with a stylish present in the adjacent neighborhoods of Fener and Balat, along the banks of the Golden Horn.

The landmark “iron church” and Patriarchal Church of St George attest to the area’s more cosmopolitan past, while colorful old homes and cobbled streets have become a favorite backdrop for film crews and Instagram influencers alike. 

Antique collectors, bargain hunters and nostalgia buffs descend on the neighborhood’s many antique stores, especially when they hold lively auctions, while the cafe culture here thrives.

This area doesn’t have many hotel or nightlife options, but a tram along the water – as well as a slower but more scenic ferry on the Golden Horn – make it relatively easy to get back to Sultanahmet or Beyoğlu after a day’s leisurely wandering. 

A couple take a smiling selfie as they ride on the ferry with the Istanbul skyline in the background

The ferry ride to Kadıköy is a quintessential Istanbul experience in itself © petekarici / Getty Images

4. Kadıköy

Best area for cafes and nightlife

The popularity of the Kadıköy district on the Asian side of Istanbul has exploded in recent years, creating a neighborhood that’s vibrant day and night, with third-wave coffee shops, hip boutiques, small independent art galleries, restaurants, cocktail bars, pubs and live-music venues. 

While the neighborhood has a few notable sights – a museum dedicated to a beloved Turkish rock star, a 1927 opera house, a mixed-use cultural center in a restored gasworks, a colorful street market – the main attraction is simply soaking in the scene and admiring the spectacular sunsets from the long waterfront park’s promenade.

This area has a handful of hotel options, mostly near the water, but it’s easy to hop over for the day or evening from Eminönü or Karaköy on a ferry ride – a quintessential Istanbul experience in itself. 

5. Nişantaşı and Teşvikiye

Best places to go for luxury shopping

Just north of Taksim Square, chic Nişantaşı and Teşvikiye draw a fashionable set with their leafy streets lined with designer boutiques and high-end department stores, stylish sidewalk cafes and grand apartment buildings.

This area has good restaurants and some luxurious hotels, too. The neighborhoods abut Maçka Park, one of the largest green spaces in the city center and a popular spot with picnickers, dog walkers and joggers. 

Though the area is in the central city, limited transportation links are a downside. Walking to the Osmanbey metro station or downhill to the buses and ferries of Beşiktaş are the best ways to connect to the rest of the city.

6. Kurtuluş and Bomonti

Best areas for market shopping and local life

Down-to-earth Kurtuluş and up-and-coming Bomonti are just on the opposite side of the Osmanbey metro station from Nişantaşı and Teşvikiye – but a world away in atmosphere.

Kurtuluş offers the best of traditional neighborhood life, with bustling streets and a wealth of small homestyle restaurants, bakeries, delis and other food stores. 

Anchored around the Bomontiada entertainment complex in a historic brewery building, Bomonti has a growing dining and nightlife scene, as well as some higher-end hotels. In between is Feriköy, where an open-air market is set up in a parking garage multiple times a week, with vendors selling organic produce on Saturday, antiques on Sunday and a mixed array of foodstuffs and homewares on Mondays and Thursdays.

Boats in the Bosphorus Strait near Ortaköy Mosque in Beşiktaş, Istanbul

If you want a luxury hotel on the waterfront, head for the neighborhoods of Beşiktaş and Ortaköy © Shchipkova Elena / Shutterstock

7. Beşiktaş and Ortaköy

Best places to stay for deluxe hotels with Bosphorus views 

The neighborhoods of Beşiktaş and Ortaköy along the Bosphorus are home to some of Istanbul’s most luxurious international hotels, boasting broad views across the famous strait.

Beşiktaş itself is a busy transit hub with a youthful vibe and lots of casual bars and restaurants around its lively market area. A group of restored late-19th-century Ottoman row houses in the Akaretler part of the neighborhood, near the Naval Museum, is now home to cafes and contemporary art exhibitions. 

Sitting under the first Bosphorus Bridge, Ortaköy has a beautiful baroque mosque and a popular waterfront area. Both areas have ferry docks, though Beşiktaş has more connections.

In between sits hilly, green Yıldız Park, former hunting ground to the sultan, now a popular place to have a big Turkish breakfast buffet in a century-old pavilion.

Travel Exclusive News / Istanbul / Turkey / 7 Of The Best Neighborhoods in Istanbul / By Jennifer Hattam / www.lonelyplanet.com/ Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Dear Guest,

Thank You For Contacting wmwnewsturkey Media Group – A World Away From Your Everyday.

We Value Your e-mail Communication And We Will Respond To Your Request Within 24 hours.

Regards,

sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com

About Post Author

TONY BAR

JANBOLAT KHANAT CO - FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR
administrator
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %