Views: 350
1 0

” DEĞİŞİM BİLİMLE GELECEK ”

Perfect for those times when you are looking to spoil yourself with a romantic getaway or special experience.Kendinizi romantik bir kaçamak veya özel bir deneyimle şımartmak istediğiniz zamanlar için mükemmeldir.Looking for a vacation of a lifetime? Or Marking a special occasion? See some exclusive inspirations.Bir ömür boyu tatil mi arıyorsunuz? Veya özel bir günü işaretlemek? Bazı özel ilhamlara bakın.

We enable a global network of journalists to provide the trustworthy news essential to free and strong societies.

We Look Forward To Welcoming You To Sofitel Melbourne On Collins.

Explore The Gunzel Seating And Table Collection

TRAVEL / LOCATIONS / HOTELS / TRANSPORTATION / AVIATION / CARS/ MARINE / FASHION / APPAREL & ACCESSORIES / JEWELRY / WATCHES / CULTURE ART / NEWS/LIFESTYLE / CUISINE / TECH BEAUTY HEALTH & WELLNESS / FITNESS/RESIDENCE / THE ENCLAVE / COVER STAR / EVENTS
Views: 351
1 0

1.Four Seasons Sultanahmet, İstanbul

2. Büyük Londra Oteli, İstanbul

3. Pera Palas, İstanbul

4. Splendid Palas Hotel,

Büyükada

5. Divan Çukurhan Otel, Ankara

6. Savon Otel, Hatay

7. Cheltikov Otel, Kars

8. Tarihi Selçuklu Konağı, Mardin

Seyahat etmek; farklı şehirlerin, ülkelerin kültürlerini deneyimlemek için muhteşem bir yol. Genelde gezginler, seyahat edecekleri yerlerdeki konaklamalarından çok orada gezip görebilecekleri tarihi ve kültürel yerlere odaklanıyor. 

Oysa otel odaları birbirinden bağımsız bambaşka hayatları misafir eder. Bu tarz mekanların insanın üzerinde bıraktığı his her zaman farklıdır. Kimi zaman bütçeni denkleştirip sadece uyumak için gittiğin bir yer olur, kimi zaman şampanya rengi duvarlara bakıp senden önce kimin kaldığını düşündüğün bir yer… Yorgunluğunu dindirmek için kaldığın bu mekanların hissi farklı olduğu gibi hikayeleri de her daim başka başkadır. 

Tarihin, farklı kültürlerin harmanladığı ülkemizin her yerinde farklı bir iz var. Daha önce konaklamak için baktığın otellerin tarihi olabileceğini düşünmüş müydün? Peki, gezgin olarak geçmişin mimarisinin peşine düşmeye ne dersin? 

Bu yazımızda bambaşka bir yolculuğa çıkıp tarihe tanıklık etmiş, Türkiye’deki en güzel tarihi otellerin hikayelerinden bahsedeceğiz.  Haydi gel, tarihi dokusunu kaybetmemiş o güzel otellere doğru yolculuğumuza başlayalım.

1.Four Seasons Sultanahmet, İstanbul

Four Seasons Sultanahmet, İstanbul

İstanbul’daki tarihi yarımada da bulunun Four Seasons, sonradan otele dönüştürülmüş bir yapı. Önce Sultanahmet Hapishanesi olarak neoklasik mimari anlayışla 1919 yılında inşa edilmiş. Hapishanenin giriş kapısının olduğu sokağa Tevkifhane, çıkış kapısının olduğu sokağa ise Kutlugün ismi verilmiş. Bu sokakların isimleri hala aynı.

Geniş avlusu ve eşsiz çini örnekleriyle İstanbul’da çağdaş anlamda ilk yapı özelliğini de taşıyan bu mekanda zaman zaman sanat eserleri de doğmuş. Kemal Tahir, Esir Şehrin Mahpusu’nu; Nazım Hikmet, Memleketimden İnsan Manzaraları’nı, Orhan Kemal, 72. Koğuş eserini buranın atmosferinde kaleme almış. 

Farklı bir deneyim yaşamak, tarihe doğru bir yolculuk yapmak istersen buraya bir göz atabilirsin.

2. Büyük Londra Oteli, İstanbul

Büyük Londra Oteli, İstanbul

İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip Büyük Londra Oteli, Beyoğlu’nun Pera bölgesinde hizmet veriyor. Bu ihtişamlı otel, Mimar Semprini tarafından 19. yüzyılda inşa edilmiş.

İngilizlerin Orient (Şark) Ekspres’e atlayıp dünyayı keşfetmeye çalıştıkları dönemde bu misafirleri ağırlamak için konuttan otele çevrilmiş. İsim olarak Büyük Londra Oteli’nin seçimi de İngilizleri çekmek için tercih edilmiş olabilir tabii. 

İçerisine girdiğinde antika eşyaları, duvar kağıtları ve dekorasyonu ile seni başka bir yüzyıla ışınlamayı başaracağını şimdiden söyleyelim. Ayrıca Ernest Hemingway, İstanbul’a geldiğinde gazeteci olarak işgal yıllarını gözlemlemek için bir süre Büyük Londra Oteli’nde kalmış.

Eskisi kadar popüler olmasa da hizmet vermeye devam eden bu otele dışarıdan bakmak ve içerisinde yaşayanları düşünmek bile keyifli. Buraya gelmenin en kolay yolu ise İstanbul’a uçmak!

3. Pera Palas, İstanbul

Pera Palas, İstanbul

Dizilerin, filmlerin vazgeçilmez mekanlarından Pera Palas, adını Büyük Londra Oteli’nin de bulunduğu Beyoğlu’nun Pera bölgesinden alıyor. 1895 yılında hizmete açılan otel, Orient Ekspres’in sanatçı, yazar ve bürokratları düşünülerek inşa edilmiş. Mimar Alexandre Vallaury tarafından yapılan lüks binada art nouveau, klasik ve oryantalist çizgiler kullanılmış.

İç mekanı da dış cephesi de büyüleyici olan Pera Palas, tüm bu cazibesiyle Beyoğlu’nun simgelerinden biri konumunda. Farklı bir çağdaymış gibi hisler uyandıran otel, bu zamana kadar Mustafa Kemal Atatürk, Agatha Christie, Ernest Hemingway gibi isimleri misafir etmiş.

Atatürk’ün konakladığı, Agatha Christie’nin “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” eserini yazdığı odalar şu an bir müze oda olarak korunuyor.  

Türkiye’nin ilk balo etkinliğinin gerçekleştiği bu tarihi otelde, İstanbul’un bambaşka bir dönemine tanıklık etmek istersen gideceğin adres belli. 

4. Splendid Palas Hotel, Büyükada

Splendid Palas Hotel, Büyükada

Büyükada’da bulunan Splendid Palas, 1908 yılında inşa edilen ve hala hizmet veren görkemli bir otel. Bu oteli diğer yerlerden ayıran özelliği, Türkiye’de 1. derecede tarihi eser statüsünde korunan ve orijinalliğine sadık kalınarak işletilen tek otel olması. 

Otel, 110 yılı aşan tarihinde savaşlar da görmüş, muhteşem balolar da. Özellikle Atatürk’ün önderliğinde senelerce Cumhuriyet Balolarına ev sahipliği yapmış. O dönemi bir hayal et! Yeşillikler içerisinde, kırmızı panjurları ve kubbeleri ile Marmara Denizi’ni izleyen bu tarihi yapı yıllara meydan okuyor ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Splendid Palas’ın dış cephesi kadar iç mekanı da hayli güzel. Eğer bir kahve için uğrarsan avlusunu mutlaka görmelisin. Türkiye sınırlarında göremeyeceğin farklı bir yapıya sahip. 

Hem manzaralı hem de tarihe meydan okuyan bu yapıyı görmek istersen önce İstanbul’a uçmalısın, sonrasında mis gibi vapur havası seni bekliyor. 

5. Divan Çukurhan Otel, Ankara

Divan Çukurhan Otel, Ankara

Ulus’taki Divan Çukurhan, Ankara’nın tarihi kalesinin hemen yanında, bir başka tarihi yapı olarak yer alıyor. Klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan otel aslında eski bir kervansaray.

Eski kervansaray yeni butik otel olan Çukurhan, Cumhuriyet’in ilk yıllarında cezaevi olarak kullanılmış. Bugün ise Dünya Anıtlar Fonu’nun belirlediği “Dünyanın Kurtarılmayı Bekleyen 100 Anıt Yapısı” arasında yer alıyor. 

Restorasyon çalışmaları ile senelerdir ayakta duran bu tarihi mekan, içine sığdırdığı hikayelerle yaşamaya devam ediyor. Üstelik Çukurhan, Osmanlı’ya dair değerli izler taşıyor. Bu izler sadece mimarisiyle sınırlı değil, yemekler de Osmanlı mutfağına göz kırpıyor.

Tarihi yerinde yaşamaya ilgin varsa mutlaka Çukurhan’ı ziyaret etmelisin.

6. Savon Otel, Hatay

Savon Otel, Hatay

Osmanlı döneminde sabun fabrikası olarak işletilen Savon, bir restorasyon sonrası otel olarak kullanılmaya başlanmış. Kubbeli tavanlarının altında misafirlerini ağırlayan otelde hala sabun kokuları dolaşıyor.

Savon, U şeklinde muhteşem bir avluya sahip. Otelin içerisine girmeden cadde üzerinde yürürken bile avlusunu kıyıdan köşeden görmek mümkün. Geniş merdivenlerini ve muhteşem avlusunu görünce “Keşke burası benim evim olsa” diyeceksin.

Hem zengin bir tarihe hem de muhteşem lezzetlere sahip bu bölgeye gelmenin en kolay yolu ise Hatay’a uçmak!

7. Cheltikov Otel, Kars

Cheltikov Otel, Kars

Kars’taki Rus işgali sırasında, Cheltikov Ailesi tarafından konak olarak yaptırılan bina, şimdi Cheltikov Otel olarak kullanılıyor. Cheltikov’un hikayesi bu kadar değil elbette. Bina otel olmadan önce opera binası da olmuş, hastane de. Ancak güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. 

Takvimlerimiz 2011 yılını gösterdiğinde ise bu Cheltikov Ailesi’nin görkemli binası karşımıza otel olarak çıktı. Barok tarza inşa edilen bu otelin muhteşem rölyeflere sahip dış cephesi, bir estetik harikası olan tavan motifleri şapka çıkartacak cinsten. Kars’ı ziyaret ettiğinde mutlaka uğraman gereken duraklardan biri de bu güzel ve tarihi mekan.

8. Tarihi Selçuklu Konağı, Mardin

Tarihi Selçuklu Konağı, Mardin

Mezopotamya Ovası’nı selamlayan Tarihi Selçuklu Konağı, Türkiye’nin tarihi konak otellerinden biri. Bir zamanlar adliye olarak hizmet veren bu konak, muhteşem taş bezeme işlemeleri ve etnik motifleriyle misafirlerini ağırlıyor. 

Mardin’e yapılan her seyahat, tarihte çıkılan bir yolculuğa eşdeğer. Ancak muhteşem bir manzara ve yaşanmışlıkları olan bir konak görmek istersen buraya uğrayabilirsin. Bu bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Mardin’e uçmak. 

Travel Exclusive News / Geçmişin Mimarisi Ve Estetiğinin Peşinde: Türkiye’deki En Güzel Tarihi Oteller / www.flypgs.com/ Jennifer Bar,Tony Bar,Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Pop your email address below to be notified of new posts by email. You can unsubscribed at any time, although I hope you won’t!

[contact-form-7 id=”1950″ title=”Untitled”]

Dear Guest,

Thank You For Contacting wmwnewsturkey Media Group – A World Away From Your Everyday.

We Value Your e-mail Communication And We Will Respond To Your Request Within 24 hours.

Regards,

SEDAT KARAGÖZ

General Manager and Senior Vice President, Operations | WMWNEWSTURKEY ISTANBUL,NEW YORK,ALMATY

+90 0541 732 90 64

sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com

About Post Author

TONY BAR

JANBOLAT KHANAT CO - FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR
administrator
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Views: 352
1 0

Travel Exclusive News / Istanbul / Turkey / 7 Of The Best Neighborhoods in Istanbul / By Jennifer Hattam

With its huge size and centuries of history, it would be impossible to see all of Istanbul in one trip – or perhaps even in one lifetime.

Still, its central neighborhoods are relatively compact, and each has its own distinct character and offerings. First-time visitors and those on a tight schedule will likely want to book a hotel in Sultanahmet, smack in the middle of Istanbul’s star attractions, while time spent in other districts gives insights into different aspects of local life in a city that contains multitudes.

Get to know Istanbul by each neighborhood one at a time.

Discover the world’s most intriguing experiences with our weekly newsletter delivered straight to your inbox.

1. Sultanahmet

Best place to stay for unmissable sights 

The (seriously) historic center of Istanbul and the former seat of both the Byzantine and Ottoman empires, Sultanahmet contains the majority of the city’s most-visited sights within walking distance of each other, making it a convenient base.

For historic atmosphere, it’s certainly hard to beat: the Hagia Sophia and the Blue Mosque face off across Sultanahmet Square, with the storied Hippodrome alongside and the grandeur of Topkapı Palace just a stone’s throw away. Even seemingly nondescript parks, plazas and parking lots are built atop or alongside ancient ruins. 

With a dense concentration of hotels, accommodation options cater to every budget, including rooms in restored Ottoman mansions and simple pansiyons (hostels) with million-dollar rooftop views over the neighborhood’s domes and minarets.

The flip side is that little local life remains in Sultanahmet, and the generally tourist-focused restaurants hardly show off Turkish cuisine at its best.

People walking on Istiklal Street in Beyoğlu, Istanbul with a tram running up the center

Get a taste of Istanbul’s contemporary culture in Beyoğlu © Boris Stroujko / Shutterstock

2. Beyoğlu

Best neighborhood for contemporary art and culture

Across the Golden Horn (and a short tram ride away) from Sultanahmet, winding streets climb past the Galata Tower to İstiklal Caddesi, the pedestrian thoroughfare that cuts through the bustling Beyoğlu district.

Known in the past as Pera and Galata, this area has historically been home to many of Istanbul’s Christian and foreign communities. Today, it retains numerous – and sometimes beautifully restored – European-style apartments from the late 19th and early 20th century. 

Important cultural institutions such as the Pera Museum, the newly opened Istanbul ModernSALT BeyoğluSALT Galata (in the former headquarters of the Ottoman Bank), the Istanbul Research Institute and numerous small galleries have established themselves in some of these buildings, making the neighborhood ideal for an afternoon of art-going.

Though no longer the nexus of the city’s dining and nightlife scene it once was, Beyoğlu still has fine contemporary restaurants as well as lively meyhanes (taverns) where the raki and conviviality flow freely.

In addition to the large hotels around Taksim Square, you can find smaller hotels and rental apartments in the Cihangir, Çukurcuma, Galata and Karaköy quarters within Beyoğlu, each of which has an attractive atmosphere of its own.

3. Fener and Balat

Best areas for antiques and Instagram shoots

Traces of history blend with a stylish present in the adjacent neighborhoods of Fener and Balat, along the banks of the Golden Horn.

The landmark “iron church” and Patriarchal Church of St George attest to the area’s more cosmopolitan past, while colorful old homes and cobbled streets have become a favorite backdrop for film crews and Instagram influencers alike. 

Antique collectors, bargain hunters and nostalgia buffs descend on the neighborhood’s many antique stores, especially when they hold lively auctions, while the cafe culture here thrives.

This area doesn’t have many hotel or nightlife options, but a tram along the water – as well as a slower but more scenic ferry on the Golden Horn – make it relatively easy to get back to Sultanahmet or Beyoğlu after a day’s leisurely wandering. 

A couple take a smiling selfie as they ride on the ferry with the Istanbul skyline in the background

The ferry ride to Kadıköy is a quintessential Istanbul experience in itself © petekarici / Getty Images

4. Kadıköy

Best area for cafes and nightlife

The popularity of the Kadıköy district on the Asian side of Istanbul has exploded in recent years, creating a neighborhood that’s vibrant day and night, with third-wave coffee shops, hip boutiques, small independent art galleries, restaurants, cocktail bars, pubs and live-music venues. 

While the neighborhood has a few notable sights – a museum dedicated to a beloved Turkish rock star, a 1927 opera house, a mixed-use cultural center in a restored gasworks, a colorful street market – the main attraction is simply soaking in the scene and admiring the spectacular sunsets from the long waterfront park’s promenade.

This area has a handful of hotel options, mostly near the water, but it’s easy to hop over for the day or evening from Eminönü or Karaköy on a ferry ride – a quintessential Istanbul experience in itself. 

5. Nişantaşı and Teşvikiye

Best places to go for luxury shopping

Just north of Taksim Square, chic Nişantaşı and Teşvikiye draw a fashionable set with their leafy streets lined with designer boutiques and high-end department stores, stylish sidewalk cafes and grand apartment buildings.

This area has good restaurants and some luxurious hotels, too. The neighborhoods abut Maçka Park, one of the largest green spaces in the city center and a popular spot with picnickers, dog walkers and joggers. 

Though the area is in the central city, limited transportation links are a downside. Walking to the Osmanbey metro station or downhill to the buses and ferries of Beşiktaş are the best ways to connect to the rest of the city.

6. Kurtuluş and Bomonti

Best areas for market shopping and local life

Down-to-earth Kurtuluş and up-and-coming Bomonti are just on the opposite side of the Osmanbey metro station from Nişantaşı and Teşvikiye – but a world away in atmosphere.

Kurtuluş offers the best of traditional neighborhood life, with bustling streets and a wealth of small homestyle restaurants, bakeries, delis and other food stores. 

Anchored around the Bomontiada entertainment complex in a historic brewery building, Bomonti has a growing dining and nightlife scene, as well as some higher-end hotels. In between is Feriköy, where an open-air market is set up in a parking garage multiple times a week, with vendors selling organic produce on Saturday, antiques on Sunday and a mixed array of foodstuffs and homewares on Mondays and Thursdays.

Boats in the Bosphorus Strait near Ortaköy Mosque in Beşiktaş, Istanbul

If you want a luxury hotel on the waterfront, head for the neighborhoods of Beşiktaş and Ortaköy © Shchipkova Elena / Shutterstock

7. Beşiktaş and Ortaköy

Best places to stay for deluxe hotels with Bosphorus views 

The neighborhoods of Beşiktaş and Ortaköy along the Bosphorus are home to some of Istanbul’s most luxurious international hotels, boasting broad views across the famous strait.

Beşiktaş itself is a busy transit hub with a youthful vibe and lots of casual bars and restaurants around its lively market area. A group of restored late-19th-century Ottoman row houses in the Akaretler part of the neighborhood, near the Naval Museum, is now home to cafes and contemporary art exhibitions. 

Sitting under the first Bosphorus Bridge, Ortaköy has a beautiful baroque mosque and a popular waterfront area. Both areas have ferry docks, though Beşiktaş has more connections.

In between sits hilly, green Yıldız Park, former hunting ground to the sultan, now a popular place to have a big Turkish breakfast buffet in a century-old pavilion.

Travel Exclusive News / Istanbul / Turkey / 7 Of The Best Neighborhoods in Istanbul / By Jennifer Hattam / www.lonelyplanet.com/ Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Dear Guest,

Thank You For Contacting wmwnewsturkey Media Group – A World Away From Your Everyday.

We Value Your e-mail Communication And We Will Respond To Your Request Within 24 hours.

Regards,

sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com

About Post Author

TONY BAR

JANBOLAT KHANAT CO - FOUNDER / GENERAL DIRECTOR/ REGIONAL MANAGER JANBOLAT KHANAT + 7 702 230 42 17 (whatsapp) NEWYORK 797 / 7th Ave, New York City, New York 10019, USA / TONY BAR / JENNIFER BAR
administrator
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %