Views: 274
0 0

” DEĞİŞİM BİLİMLE GELECEK ”

Perfect for those times when you are looking to spoil yourself with a romantic getaway or special experience.Kendinizi romantik bir kaçamak veya özel bir deneyimle şımartmak istediğiniz zamanlar için mükemmeldir.Looking for a vacation of a lifetime? Or Marking a special occasion? See some exclusive inspirations.Bir ömür boyu tatil mi arıyorsunuz? Veya özel bir günü işaretlemek? Bazı özel ilhamlara bakın.

We enable a global network of journalists to provide the trustworthy news essential to free and strong societies.

We Look Forward To Welcoming You To Sofitel Melbourne On Collins.

Explore The Gunzel Seating And Table Collection

TRAVEL / LOCATIONS / HOTELS / TRANSPORTATION / AVIATION / CARS/ MARINE / FASHION / APPAREL & ACCESSORIES / JEWELRY / WATCHES / CULTURE ART / NEWS/LIFESTYLE / CUISINE / TECH BEAUTY HEALTH & WELLNESS / FITNESS/RESIDENCE / THE ENCLAVE / COVER STAR / EVENTS
Views: 275
0 0

Exclusive Travel News / Türkiye’nin İlk Fonksiyonel Beslenme Oteli Gökçeada,Bademli’de Açıldı / Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Take a step towards functional life,meet healthy nutrition in nature in Gökçeada.

Feride Functional Life Center, which was opened with the conversion of two old Greek houses in Gökçeada, Old Bademli Village, offers a peaceful environment within the historical texture and architecture of the island and the village.

TÜRKİYE’NİN İLK FONKSİYONEL BESLENME OTELİNİN BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ…
Türkiye’nin ilk fonksiyonel beslenmeyi merkezine alarak faaliyetlerini sürdüren oteli Feride Fonksiyonel Yaşam’ın basın lansmanı gerçekleştirildi. Temiz hava ve organik ortamın yoğun olduğu Gökçeada’da basın mensupları, dünya mutfağından özel seçilerek fonksiyonel beslenmeye uygun şekilde hazırlanan yemekleri tadarak sunulan konsepti deneyimledi.
Program kapsamında tesis içi faaliyetleri deneyimleyen basın mensupları, turizm açısından bölgenin bakir güzelliklerinden olan Gökçeada’nın tarihi dokusunu yansıtan yerleri de ziyaret etme fırsatı yakaladı.
İki gün süren lansman süresince basın mensuplarına eşlik eden Feride Fonksiyonel Yaşam Genel Müdürü Mehmet Günalp ve Feride Fonksiyonel Yaşam Koordinatörü Uzm. Dyt. Başak Satar, gazetecilerin merak ettiği konuları detaylıca cevaplayarak fonksiyonel beslenme hakkında merak edilen detayları açıkladı.
“GÖKÇEADA’NIN EŞSİZ GÜZELLİĞİNİ MİSAFİRLERİMİZE KEŞFETME İMKÂNI SUNUYORUZ”
Beden sağlığının korunmasını merkezine alan fonksiyonel yaşamın kişinin beslenme alışkanlıklarından, ruh sağlığına varana kadar tüm etmenleri hayatına katması ve bu yöntemleri yaşam tarzı ile bütünleştirmesi şeklinde gerçekleştirildiğini belirten Feride Fonksiyonel Yaşam Genel Müdürü Mehmet Günalp, “Tesisimizde double yataklı odalarımızda, kişiye özgü fonksiyonel beslenme ve en kaliteli hizmeti sunabilme kapsamında organize olduk.
Konforlu, huzurlu, sakin ve doğal bir ortamda, belirlediğimiz fonksiyonel beslenme kapsamı dahilindeki ürünlerle kaliteyi koruyarak hizmet sunmaya özen gösteriyoruz.
Sağlıklı yaşamı merkezine alan tesisimizde kahvaltı öncesi alanında uzman olan spor hocamız eşliğinde köy içi yürüyüş, kültür-fizik ve nefes açma egzersizleri yapıyor, bölgenin tarihi dokusunu yansıtan köylere geziler düzenleyerek Gökçeada’nın eşsiz güzelliğini misafirlerimize keşfetme imkânı sunuyoruz.” dedi.
“EN İYİ ÖĞRENME DENEYİMLEMEKTİR”
En iyi öğrenmenin deneyimlemek olduğunun altını çizen Günalp, “Tesisimizin lansmanında bizi yalnız bırakmayan basın mensuplarımızın fonksiyonel beslenmeyi deneyimleyerek anlayabilmeleri bizim için çok değerliydi.
Her zaman söylediğimiz bir şey var. Biz detoks kampı değiliz. Buraya gelen misafirlerimiz aç kalacakları tedirginliği yaşıyorlar. Amacımız doğru beslenmenin ve sağlıklı yaşamın hayatımıza entegre edilebilmesi amacıyla hizmet sunabilmek.
Değerli basın mensuplarımıza da etkinliğimiz kapsamında bunu aktarabilmek ve onları misafir etmekten büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.
“BU TARZDAKİ TESİSLERİN ARTMASI KAÇINILMAZ”
Feride Fonksiyonel Yaşam gibi tesislerin artmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Mehmet Günalp, “Dünyada insan sağlığı ve kaliteli yaşam üzerine sürekli yenileme çalışmaları yapılmakta ve sürekli yeni bulgulara ulaşılmaktadır.
Biz de sunduğumuz hizmet açısından, şu anda ilk ve tek olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Fonksiyonel tıp ülkemizde tanınmaya ve yaygınlaşmaya başladıkça değerlenecek, bizim gibi ve belki daha büyük yatırımlı işletmeler kurulmaya başlanacaktır.
” diyerek insanlar sağlıklarına eskiye nazaran daha fazla değer verdikleri için bu kapsamdaki tesislerin artmasının kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.
“KİŞİYE ÖZEL BESLENME MENÜSÜ OLUŞTURULUYORUZ”
Uygulanan fonksiyonel beslenme programı hakkında da bilgi veren Uzm. Dyt. Başak Satar ise “Gelen müşterilerimize konaklamadan önce kendi hazırladığımız fonksiyonel beslenme formunu gönderip bazı kan tahlili istemlerinde bulunuyoruz.
Programa katılan danışanlarımızın öncesinde bize ilettiği bilgileri ve merkezimize giriş yaptıkları sırada kilo ve yağ ölçümlerini de içeren detaylı bir inceleme yapıyoruz.
Elde ettiğimiz verilerle kişiye özel fonksiyonel beslenme menüleri oluşturup konaklama süresince bütün öğünlerini planlıyoruz. Menüler ve porsiyonlar tamamen kişiye özel olup özel geliştirilen tariflerden oluşuyor. Yine aynı şekilde menüler mevsimine özel, doğal besinleri içeriyor.” ifadelerini kullandı.
“KAN PARAMETRELERİ BİZİM İÇİN OLDUKÇA ÖNEM TAŞIYOR”
Misafirlerinin fonksiyonel beslenmeyi yaşamlarına nasıl entegre edebilecekleri farkındalığını program sonunda kazanabildiklerini dile getiren Uzm. Dyt. Başak Satar, “Hedefimiz iyileşme sürecinize destek olmak ve kilo kontrolünü sağlamak. 3, 5 veya 7 günlük programlarımız bulunuyor.
Bu süreyi uzatma gibi durumlarda birlikte karar veriyoruz. Misafirlerimiz otelimizden ayrılırken programı tamamlıyoruz. Yaptığımız çalışmada kan parametleri bizim için oldukça önem taşıyor.” açıklamasında bulundu.
“FONKSİYONEL YAŞAM SADECE BESLENME OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİ”

Fonksiyonel yaşamın sadece beslenme olarak düşünülmemesini belirten Feride Fonksiyonel Yaşam Koordinatörü Uzm. Dyt. Başak Satar, “Kas, iskelet ile eklem sağlığımız için egzersiz ve sporunda hayatımızda aktif bir şekilde olması gerekmektedir.

Hareketsiz yaşam kas ve eklem ağrılarıyla beraber aslında sindiririm sistemimizi de oldukça etkilemektedir.

Sindirim sistemimizin kötü etkilenmesi de bütün sağlık sistemimizi olumsuz olarak etkilemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Take a step towards functional life,meet healthy nutrition in nature in Gökçeada.

+902868873837

+902868873839

info@feridefonksiyonelyasam.com

 Bademli Köyü, Kümeevler No:25 Gökçeada, Çanakkale, TR

Exclusive Travel News / Türkiye’nin İlk Fonksiyonel Beslenme Oteli Gökçeada,Bademli’de Açıldı / Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Pop your email address below to be notified of new posts by email. You can unsubscribed at any time, although I hope you won’t!

[contact-form-7 id=”1950″ title=”Untitled”]

AS FAST AS YOU CAN.
Dear Guest,
Thank You For Contacting wmwnewsturkey Media Group – A World Away From Your Everyday.
We Value Your e-mail Communication And We Will Respond To Your Request Within 24 hours.
Regards,
SEDAT KARAGÖZ
General Manager and Senior Vice President, Operations | WMWNEWSTURKEY ISTANBUL,NEW YORK,ALMATY
+90 0541 732 90 64
sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Views: 276
0 0

Travel Exclusive News / Istanbul / Turkey / 7 Of The Best Neighborhoods in Istanbul / By Jennifer Hattam

With its huge size and centuries of history, it would be impossible to see all of Istanbul in one trip – or perhaps even in one lifetime.

Still, its central neighborhoods are relatively compact, and each has its own distinct character and offerings. First-time visitors and those on a tight schedule will likely want to book a hotel in Sultanahmet, smack in the middle of Istanbul’s star attractions, while time spent in other districts gives insights into different aspects of local life in a city that contains multitudes.

Get to know Istanbul by each neighborhood one at a time.

Discover the world’s most intriguing experiences with our weekly newsletter delivered straight to your inbox.

1. Sultanahmet

Best place to stay for unmissable sights 

The (seriously) historic center of Istanbul and the former seat of both the Byzantine and Ottoman empires, Sultanahmet contains the majority of the city’s most-visited sights within walking distance of each other, making it a convenient base.

For historic atmosphere, it’s certainly hard to beat: the Hagia Sophia and the Blue Mosque face off across Sultanahmet Square, with the storied Hippodrome alongside and the grandeur of Topkapı Palace just a stone’s throw away. Even seemingly nondescript parks, plazas and parking lots are built atop or alongside ancient ruins. 

With a dense concentration of hotels, accommodation options cater to every budget, including rooms in restored Ottoman mansions and simple pansiyons (hostels) with million-dollar rooftop views over the neighborhood’s domes and minarets.

The flip side is that little local life remains in Sultanahmet, and the generally tourist-focused restaurants hardly show off Turkish cuisine at its best.

People walking on Istiklal Street in Beyoğlu, Istanbul with a tram running up the center

Get a taste of Istanbul’s contemporary culture in Beyoğlu © Boris Stroujko / Shutterstock

2. Beyoğlu

Best neighborhood for contemporary art and culture

Across the Golden Horn (and a short tram ride away) from Sultanahmet, winding streets climb past the Galata Tower to İstiklal Caddesi, the pedestrian thoroughfare that cuts through the bustling Beyoğlu district.

Known in the past as Pera and Galata, this area has historically been home to many of Istanbul’s Christian and foreign communities. Today, it retains numerous – and sometimes beautifully restored – European-style apartments from the late 19th and early 20th century. 

Important cultural institutions such as the Pera Museum, the newly opened Istanbul ModernSALT BeyoğluSALT Galata (in the former headquarters of the Ottoman Bank), the Istanbul Research Institute and numerous small galleries have established themselves in some of these buildings, making the neighborhood ideal for an afternoon of art-going.

Though no longer the nexus of the city’s dining and nightlife scene it once was, Beyoğlu still has fine contemporary restaurants as well as lively meyhanes (taverns) where the raki and conviviality flow freely.

In addition to the large hotels around Taksim Square, you can find smaller hotels and rental apartments in the Cihangir, Çukurcuma, Galata and Karaköy quarters within Beyoğlu, each of which has an attractive atmosphere of its own.

3. Fener and Balat

Best areas for antiques and Instagram shoots

Traces of history blend with a stylish present in the adjacent neighborhoods of Fener and Balat, along the banks of the Golden Horn.

The landmark “iron church” and Patriarchal Church of St George attest to the area’s more cosmopolitan past, while colorful old homes and cobbled streets have become a favorite backdrop for film crews and Instagram influencers alike. 

Antique collectors, bargain hunters and nostalgia buffs descend on the neighborhood’s many antique stores, especially when they hold lively auctions, while the cafe culture here thrives.

This area doesn’t have many hotel or nightlife options, but a tram along the water – as well as a slower but more scenic ferry on the Golden Horn – make it relatively easy to get back to Sultanahmet or Beyoğlu after a day’s leisurely wandering. 

A couple take a smiling selfie as they ride on the ferry with the Istanbul skyline in the background

The ferry ride to Kadıköy is a quintessential Istanbul experience in itself © petekarici / Getty Images

4. Kadıköy

Best area for cafes and nightlife

The popularity of the Kadıköy district on the Asian side of Istanbul has exploded in recent years, creating a neighborhood that’s vibrant day and night, with third-wave coffee shops, hip boutiques, small independent art galleries, restaurants, cocktail bars, pubs and live-music venues. 

While the neighborhood has a few notable sights – a museum dedicated to a beloved Turkish rock star, a 1927 opera house, a mixed-use cultural center in a restored gasworks, a colorful street market – the main attraction is simply soaking in the scene and admiring the spectacular sunsets from the long waterfront park’s promenade.

This area has a handful of hotel options, mostly near the water, but it’s easy to hop over for the day or evening from Eminönü or Karaköy on a ferry ride – a quintessential Istanbul experience in itself. 

5. Nişantaşı and Teşvikiye

Best places to go for luxury shopping

Just north of Taksim Square, chic Nişantaşı and Teşvikiye draw a fashionable set with their leafy streets lined with designer boutiques and high-end department stores, stylish sidewalk cafes and grand apartment buildings.

This area has good restaurants and some luxurious hotels, too. The neighborhoods abut Maçka Park, one of the largest green spaces in the city center and a popular spot with picnickers, dog walkers and joggers. 

Though the area is in the central city, limited transportation links are a downside. Walking to the Osmanbey metro station or downhill to the buses and ferries of Beşiktaş are the best ways to connect to the rest of the city.

6. Kurtuluş and Bomonti

Best areas for market shopping and local life

Down-to-earth Kurtuluş and up-and-coming Bomonti are just on the opposite side of the Osmanbey metro station from Nişantaşı and Teşvikiye – but a world away in atmosphere.

Kurtuluş offers the best of traditional neighborhood life, with bustling streets and a wealth of small homestyle restaurants, bakeries, delis and other food stores. 

Anchored around the Bomontiada entertainment complex in a historic brewery building, Bomonti has a growing dining and nightlife scene, as well as some higher-end hotels. In between is Feriköy, where an open-air market is set up in a parking garage multiple times a week, with vendors selling organic produce on Saturday, antiques on Sunday and a mixed array of foodstuffs and homewares on Mondays and Thursdays.

Boats in the Bosphorus Strait near Ortaköy Mosque in Beşiktaş, Istanbul

If you want a luxury hotel on the waterfront, head for the neighborhoods of Beşiktaş and Ortaköy © Shchipkova Elena / Shutterstock

7. Beşiktaş and Ortaköy

Best places to stay for deluxe hotels with Bosphorus views 

The neighborhoods of Beşiktaş and Ortaköy along the Bosphorus are home to some of Istanbul’s most luxurious international hotels, boasting broad views across the famous strait.

Beşiktaş itself is a busy transit hub with a youthful vibe and lots of casual bars and restaurants around its lively market area. A group of restored late-19th-century Ottoman row houses in the Akaretler part of the neighborhood, near the Naval Museum, is now home to cafes and contemporary art exhibitions. 

Sitting under the first Bosphorus Bridge, Ortaköy has a beautiful baroque mosque and a popular waterfront area. Both areas have ferry docks, though Beşiktaş has more connections.

In between sits hilly, green Yıldız Park, former hunting ground to the sultan, now a popular place to have a big Turkish breakfast buffet in a century-old pavilion.

Travel Exclusive News / Istanbul / Turkey / 7 Of The Best Neighborhoods in Istanbul / By Jennifer Hattam / www.lonelyplanet.com/ Jennifer Bar,Tony Bar, Sedat Karagoz / Istanbul,New York Travel,Tourism News Office / Janbolat Khanat / Almaty Travel,Tourism News Office

Dear Guest,

Thank You For Contacting wmwnewsturkey Media Group – A World Away From Your Everyday.

We Value Your e-mail Communication And We Will Respond To Your Request Within 24 hours.

Regards,

sedatkaragoz@wmwnewsturkey.com

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %